Naše další weby o cestování: Barcelona, Irsko a Dublin, romantická Paříž, nebo také Amsterdam či Britský Londýn

DOPRAVA PO LONDÝNĚ

metro (U-bahn) | S-Bahn | tramvaje | autobusy | pronájem aut
doprava z letiště do centra Berlina (Schönefeld a Tegel)


Berlinská veřejná doprava je i přes velké vzdálenosti rychlá a spolehlivá. Vyplatí se ji využívat - páteří celé berlínské MHD je vlaková doprava - nadzemní i pozemní (na většině linek je to kombinace obojího), dělí se na S-Bahn (nadzemní) a U-Bahn (podzemní). Dále je možné se po Berlíně přepravovat autobusy, tramvajemi anebo taxíky, které ale právě díky větším vzdálenostem nejsou příliš výhodné. Navíc hromadná doprava jezdí v krátkých časových intervalech a 24 hodin denně. Zároveň jsou všechny prvky včetně lodní dopravy vzájemně integrované, což ještě zpohodlňuje cestování po městě.

Mapy jsou zdarma dostupné prakticky kdekoliv v metru nebo hotelích a hostelích. Interaktivní mapu Berlínské MHD naleznete na webu BVG

Mietwagen vergleichen auf Deutschlands größtem Mietwagen-Preisvergleich
Ceny jízdného
MHD v Berlíně je rozdělená na tři základní zóny - A,B,C přičemž ve vnitřní zóně A je širší centrum Berlína až po okružní linku S-Bahn. I přes rozlehlost Berlína jsou ceny za jízdenky poměrně nízké - základní stojí €2.10 a platí pro zóny AB, při cestě na krátké vzdálenosti (max 3 zastávky) stačí i lístek za €1.30.
Celodenní jízdenka vyjde na €6.10 a pořídit se dá ještě i týdenní za €26.

Autem v Berlíně a okolí (pronájem auta)
Okolo Berlína je postavený obrovský dálniční okruh (celkově má asi 160km) díky kterému je veškerá tranzitní doprava odvedena mimo město a proto se dá v Berlíně projet vcelku jednoduše městem. Pozor si ovšem dejte na centrum Berlína, označené jako Umwelt zone, kam můžete vjíždět pouze s platnou zakoupenou plaketou. Více informací naleznete tady.
Doporučuji se do Belrína vydat vlastním autem, pokud se sem dopravíte jinak, není problém si auto půjčit a na cestování po okolí Berlína (Tropical Islands, Postupim, Sachsenhausen) se rozhodně pronájem auta vyplatí. Auto si pronajmete od €18 (což je necelých 500Kč) za den na webu: www.autoeurope.com, další možností je i společnost EasyCar

Doprava z/na letiště
V Berlíně jsou tři velká letiště:

  • Schönefeld
  • Tegel
  • Templehof
  • Gatow (není již v provozu)

LETIŠTĚ BERLÍN - SCHÖNEFELD (SXF)
Schönefeld se nachází na jihovýchodním okraji Berlína, přibližně 18km od centra. Pokud přijíždíte po dálnici A13 od Drážďan, nemůžete toto letište minout.
Pro cestu z letiště do centra Berlína je nejrychlejší použít vlak Airport Express, který Vás do centra dostane za 28min.

LETIŠTĚ BERLÍN TEGEL (TXL)
Tegel se naopak nachází v bývalém "západním Berlíně" a autem se k němu dá lehce dostat po vnitřním dálničním okruhu (A100).

LETIŠTĚ BERLÍN TEMPLEHOF A GATOW